Author Topic: TRACK: Permian boys, girls sweep Tall City Relays  (Read 303 times)

MOJONation

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 748
    • View Profile
    • The Official Home of The Permian Panthers
TRACK: Permian boys, girls sweep Tall City Relays
« on: February 15, 2019, 10:07:34 pm »
Courtesy Midland Reporter Telegram-

Boys

Final Standings – 1. Odessa Permian 154, 2. Wolfforth Frenship, 132.50, 3. Lee, 105; 4. Odessa, 98; 5. Andrews, 88; 6. Midland High, 71; 7. Lubbock Monterey, 62; 8. Abilene Cooper, 52.50

Long jump – 1. Rakeeb Adeyemi, Odessa Permian, 21 feet, 1 ½ inches; 2. Dash Williams, Permian, 20-0 ¼; 3. Preston Brockington, Midland High, 20-0; 4. Daegan Webb, Wolfforth Frenship, 19-7 ¼; 5. JC Ramirez, Odessa, 19-0 ¼; 6. Christian Combs, Lubbock Monterey, 18-10; 7. (tie) Keitron Boyd, Abilene Cooper, 18-7 ¼; Jayvian Edwards, Odessa, 18-7 ¼

Triple jump – 1. Brockington, Midland High, 43-1 ¾; 2. Skylar Newsome, Frenship, 42-7 ½; 3. Jayvian Edwards, Odessa, 42-0; 4. Dash Williams, Permian, 41-7; 5. Jayden Sloan, Abilene Cooper, 41-3 ½; 6. Christian Romero, Lee, 41-1 ¼; 7. JC Ramirez, Odessa, 40-7 ¾; 8. Felton Walton, Midland High, 40-4 ½

High jump – 1. Adrian Davila, Permian, 6-0; 2. Slade Ebenstein, Lee, 5-10; 3. (tie) Derrick Walton, Odessa, 5-8; Newsome, Frenship, 5-8; 5. Daniel Garland, Frenship, 5-8; 6. (tie) Combs, Monterey, 5-6; Cason Townsend, Monterey, 5-6; 8. Terrence Goodley, Odessa, 5-6

Pole vault – 1. Rory Maguire, Lee, 15-0; 2. Dawson Hayes, Odessa, 14-0; 3. Dylan Hayes, Odessa, 12-0; 4. Adrian Martinez, Odessa, 11-0; 5. Zimri Ramos, Monterey, 9-6; 6. Noah Hernandez, Andrews, 9-0

Discus – 1. Jacob Mechler, Andrews, 167-2; 2. Paxton Hair, Andrews, 155-5; 3. Jake Parchman, Permian, 129-6; 4. Charlie Gonzales, Lee, 126-9; 5. Spencer Blue, Midland High, 126-8; 6. Cody Baker, Frenship, 124-7; 7. Dominque Nelson, Permian, 121-4; 8. Evan Barboza, Frenship, 115-3

Shot put – 1. Hair, Andrews, 47-9 ¾; 2. Daedrian Madrid, Lee, 45-2 ½; 3. Matt Ramirez, Frenship, 42-10 ½; 4. Logan Douglas, Frenship, 42-8; 5. Eddie Garcia, Lee, 42-2; 6. Benjamin Browder, Midland High, 41-9; 7. Elvonta Gibson, Monterey, 41-8 ¾; 8. Mechler, Andrews, 40-10 ¼

3,200 meters – 1. Josh Garcia, Permian, 10 minutes, 15.04 seconds; 2. Adrian Lujan, Odessa, 10:29.97; 3. Roger Brooks, Monterey, 10:44.44; 4. Michael Ledbetter, Permian, 10:46.26; 5. Zander Aguirre, Permian, 10:54.50; 6. Alvin Avila, Lee, 10:56.15; 7. Cooper Miller, Big Spring, 10:57.46; 8. Dylan Drones, Fernship, 11:05.72

400 relay – 1. Lee (Brian Hicks, Loic Fouonji, Josh Traylor, Isaiah Harvey), 42.99; 2. Permian, 43.44; 3. Frenship, 44.19; 4. MHS, 45.05; 5. OHS, 45.07; 6. Andrews, 45.083; 7.Abilene Cooper, 45.086; 8. Big Spring, 45.11

800 meters – 1. Oscar Sotelo, Permian, 2:01.84; 2. Adrian Davila, Permian, 2:02.32; 3. Mathew Ortiz, OHS, 2:05.62; 4. Jasson Marquez, Andrews, 2:07.59; 5. Zimri Ramos, Monterey, 2:08.14; 6. Benito Hernandez, OHS, 2:10.69; 7. Nathan Milefsky, MHS, 2:11.18; 8. Elijah Givens, OHS, 2:12.26

110 hurdles – 1. Jacob McCraken, MHS, 15.44; 2. Austin Aguirre, OHS, 16.06; 3. Darius Conner, Abilene Cooper, 16.35; 4. Jacob Lawson, Andrews, 16.51; 5. Romero Christian, Lee, 16.71; 6. Cooper Scott, Frenship, 16.82; 7. Cody Moore, Andrews, 17.06; 8. Gage Davis, MHS, 17.15

100 meters – 1. Daniel Garland, Frenship, 10.91; 2. Bryce-Bro Johnson, Permian, 11.20; 3. Isaiah Harvey, Lee, 11.21; 4. Josh Traylor, Lee, 11.40; 5. Daelin Campos, Abilene Cooper, 11.55; 6. DJ Molina, Big Spring, 11.60; 7. Sabino Segura, Frenship, 11.70; 8. Daegan Webb, Permian, 11.71

800 relay – 1. Frenship (Julian Serna, Daegan Webb, Daniel Garland, Myron Harrell), 1:30.74; 2. Lee, 1:32.10; 3. Permian, 1:32.64; 4. Monterey, 1:33.08; 5. Andrews, 1:34.47; 6. Abilene Cooper, 1:35.25; 7. OHS, 1:35.25; 8. MHS, 1:35.81

400 meters – 1. Jonathan Ramirez, Andrews, 51.69; 2. Maxwell Rowley, Frenship, 52.30; 3. Cason Townsend, Monterey, 52.59; 4. Adrian Davila, Permian, 52.69; 5. Jayden Sloan, Abilene Cooper, 53.07; 6. Keitron Boyd, Abilene Cooper, 54.06; 7. Michael Flowers, MHS, 54.14; 8. Eric Almaguer, OHS, 54.66

300 hurdles – 1. Cooper Scott, Frenship, 40.98; 2. Preston Brockington, MHS, 41.48; 3. Ty Williams, Monterey, 43.02; 4. Austin Aguirre, OHS, 43.18; 5. Cody Moore, Andrews, 43.64; 6. Darius Conner, Abilene Cooper, 44.25; 7. Justin Deleon, Abilene Cooper, 44.29; 8. Anthony Gonzales, Lee, 44.45

200 meter – 1. Keitron Boyd, Abilene Cooper, 22.71; 2. Rakeeb Adeyemi, Permian, 23.33; 3. Trael Robertson, Frenship, 23.58; 4. Jayden Sloan, Abilene Cooper, 23.69; 5. Brian Hicks, Lee, 23.72; 6. Trent Gonzales, Lee, 23.87; 7. Dre Cobb, OHS, 24.14; 8. Omar Ortiz, OHS, 24.29

1,600 meters – 1. Oscar Sotelo, Permian, 4:40.94; 2. Josh Garcia, Permian, 4:41.46; 3. Adrian Lujan, OHS, 4:44.57; 4. Cooper Miller, Big Spring, 4:50.13; 5. Zimir Ramos, Monterey, 4:54.04; 6. Bryson Stamper, Frenship, 4:54.26; 7. Roger Brooks, Monterey, 4:56.12; 8. Alvin Avila, Lee, 4:56.68

1,600 relay – 1. Frenship (Maxwell Rowley, Julian Serna, Cooper Scott, Trael Robertson), 3:33.34; 2. Andrews, 3:33.98; 3. MHS, 3:36.10; 4. Monterey, 3:36.17; 5. Permian, 3:36.98; 6. OHS, 3:37.35; 7. Lee, 3:42.34; 8. Big Spring, 3:45.37

Girls

Final Standings – 1. Permian, 172.50; 2. Lee, 131; 3. Monterey, 116; 4. MHS, 109.50; 5. Andrews, 85.75; 6. OHS, 81; 7. Abilene Cooper, 33.25; 8. Big Spring, 22

Long jump – 1. Maya Belcher, Lee, 15-5 ¼; 2. Sylvia Carrillo, Midland High, 15-3 ¼; 3. Aniya Ramos, Permian, 15-3; 4. Lilly Porras, Lee, 15-2; 5. Lexie Matsinger, Midland High, 15-0; 6. Daz Larkins, Abilene Cooper, 14-9 ½; 7. Jaslyn Johnson, Andrews, 14-5; 8. Savannah Lopez, Odessa, 14-2 ½

Triple jump – 1. Belcher, Lee, 33-6 ¾; 2. Carrillo, Midland High, 32-6; 3. Ramos, Permian, 32-4 ½; 4. Lopez, Odessa, 31-10 ½; 5. Johnson, Andrews, 30-10; 6. Kayla Barnwell, Midland High, 30-9; 7. Amanda England, Monterey, 30-2; 8. Alyssa Vasquez, Andrews, 29-11 ½

High jump – 1. Kei’ausha Williams, Permian, 5-4; 2. Loredana Fouonji, Lee, 5-2; 3. Gabrielle Jaquez, Odessa, 5-0; 4. (tie) Juiliana Franco, Permian, 4-8; Kynadie Adkins, Andrews, 4-8; 6. Mia Trevino, Monterey, 4-6; 7. Evelyn Loya, Odessa, 4-6; 8. (tie) Barnwell, Midland High, 4-4; Natashi Hopes, Abilene Cooper, 4-4; Brianna Helbig, Andrews, 4-4; Reagan Haverstock, Midland High, 4-4

Pole vault – 1. Sara Wheeless, Midland High, 9-0; 2. Vicki Villaviero, Andrews, 7-0

Discus – 1. Paige Low, Lee, 125-7; 2. Anaya Woods, Lee, 119-4; 3. Aliyah Warren, Lee, 109-9; 4. Kelia Yanez, Big Spring, 103-7; 5. Zaydriane Willis, Monterey, 102-2; 6. Kaia Minjarez, Odessa, 97-9; 7. Kristine Hernandez, Andrews, 89-4; 8. Leslie Varela, Midland, 89-0

Shot put – 1. Low, Lee, 41-6 ¼; 2. Mia Black, Permian, 37-8; 3. Woods, Lee, 37-1 ¼; 4. Tiandra Walton, Monterey, 35-7; 5. Faith Arnold, Odessa, 33-3 ½; 6. Emily Burgen, Andrews, 32-9 ½; 7. Za’Riyah Gilmore, Midland High, 30-11 ¾; 8. Kelia Yanez, Big Spring, 30-10 ½

3,200 meters – 1. Bailey Bingham, Lee, 13:21.90; 2. Shelby Schmidt, Midland High, 13:22.61; 3. Simona Hamilton, Abilene Cooper, 13:46.97; 5. Sarah Hernandez, Midland High, 13:50.16; 6. Brianna Harris, Permian, 13:51.95; 7. Yahaira Contreras, Odessa High, 13:56.69; 8. Abigail Casanova, Monterey, 13:56.81

400 relay – 1. Permian (Amyra Allen, Jabreonia Savage, Mia Black, Maria Jimenez), 48.92; 2. Monterey, 49.79; 3. MHS, 51.13; 4. Lee, 51.14; 5. Andrews, 53.14; 6. OHS, 53.68

800 meters – 1. Abigail Beatty, Andrews, 2:40.65; 2. Elisabeth Jones, Big Spring, 2:42.78; 3. Sandra Primera, OHS, 2:47.26; 4. Raeley Howard, Permian, 2:48.17; 5. Briana Lopez, Andrews, 2:50.68; 6. Moriah Mendoza, Permian, 2:52.76; 7. Piper Pekrul, Big Spring, 2:53.28; 8. Brigette Cura, Lee, 2:56.55

100 hurdles – 1. Kensle Vanderburg, MHS, 16.75; 2. Daz Larkins, Abilene Cooper, 16.92; 3. Arwn Weaks, Permian, 17.05; 4. Jade McBride, MHS, 17.87; 5. Amberly Longoria, OHS, 17.94; 6. Alyssa Tuttle, Monterey, 18.32; 7. Kynadie Adkins, Andrews, 18.35; 8. Vic Villavicencio, Andrews, 18.89

100 meters – 1. Jabreonia Savage, Permian, 12.75; 2. Jalia Towner, Monterey, 12.76; 3. Amyra Allen, Permian, 12.92; 4. Khristian Davis, Abilene Cooper, 12.98; 5. Kailey Mathews, Big Spring, 13.08; 6. Mia Black, Permian, 13.12; 7. Jordan Sanders, Monterey, 13.25; 8. Reagan Haverstock, MHS, 13.29

800 relay – 1. Permian (Amyra Allen, Maria Jimenez, Kei’ausha Williams, Timiris Chadwick), 1:43.58; 2. Monterey, 1:48.11; 3. MHS, 1:49.18; 4. Lee, 1:50.72; 5. OHS, 1:53.35; 6. Abilene Cooper, 1:53.99; 7. Andrews, 1:55.21; 8. Big Spring, 1:57.55

400 meters – 1. Jezne Carrasco, Andrews, 1:03.11; 2. Naialee Salcido, Andrews, 1:03.96; 3. Aniya Ramos, Permian, 1:04.64; 4. Meagan Burkhart, MHS, 1:05.23; 5. Timiris Chadwick, Permian, 1:05.87; 6. Meylin Mireles, Andrews, 1:06.03; 7. Michaelle Sime, Monterey, 1:06.09; 8. Maggie Erdworm, Lee, 1:06.20

300 hurdles – 1. Nathal Escontrias, OHS, 48.90; 2. Arwen Weaks, Permian, 49.27; 3. Lilly Porras, Lee, 49.65; 4. Kelsey Chapman, Monterey, 42.45; 5. Sylvia Carrillo, MHS, 53.64; 6. Vic Villavicencio, Andrews, 55.52; 7. Amberly Longoria, OHS, 55.82; 8. Daz Larkins, Abilene Cooper, 56.49

200 meters – 1. Kei’ausha Williams, Permian, 26.41; 2. Maria Jimenez, Permian, 26.84; 3. Naialee Salcido, Andrews, 27.56; 4. Rylee Montez, Lee, 27.56; 5. Avrie Ryan, Lee, 27.89; 6. Kayla Barnwell, MHS, 28.05; 7. Mia Black, Permian, 28.27; 8. Natalie Benavidez, OHS, 28.34

1,600 meters – 1. Breanne Springer, Monterey, 5:47.76; 2. Abigail Casanova, Monterey, 5:51.78; 3. Maylie Brito, Permian, 5:52.02; 4. Marian Murillo-Martinez, OHS, 5:52.64; 5. Shelby Schmidt, MHS, 5:55.29; 6. Niamaya Cisneros, MHS, 5:58.05; 7. Odalis Lujan, OHS, 6:02.91; 8. Haiven Rushing, Big Spring, 6:04.91

1,600 relay – 1. Permian (Aniya Ramos, Averi Temple, Timiris Chadwick, Kei’ ausha Williams), 4:12.40; 2. Andrews, 4:17.22; 3. Monterey, 4:18.66; 4. OHS, 4:21.55; 5. Lee, 4:32.04; 6. Big Spring, 4:32.47; 7. Abilene Cooper, 4:57.74

Share on Facebook Share on Twitter